co to jest regeneracja maszyn

Naprawa i bieżący serwis maszyn nie powinien być utożsamiany z formalną regeneracją. Różnice pomiędzy tymi procesami są zasadnicze i mają duży wpływ na sferę ekonomiczną czy jakościową. Co należy wiedzieć o naprawie maszyn oraz o ich formalnej regeneracji?

 

Zrozumienie, czym różni się naprawa od regeneracji maszyny to jeden z fundamentów, bez których trudno wyobrazić sobie prawidłowe zarządzanie parkiem technologicznym czy zasobami w fabryce. Na co warto zwrócić uwagę w tym kontekście?

Szczególnie wiele wątpliwości zwykle budzi proces regeneracji. Jak można go opisać wobec ogólnie rozumianej naprawy maszyn?


Czym jest regeneracja urządzeń i maszyn?

Odpowiadając na pytanie czym jest regeneracja maszyn? Ma niewątpliwie wiele zalet i można ją uznać za kluczowy element w szeroko rozumianym procesie ograniczania odpadów. Regenerowanie podzespołów i elementów maszyny pozwala również na skrócenie okresu realizacji zamówienia – to szybsze rozwiązanie w porównaniu do okresu, z jakim trzeba się liczyć w razie zamówienia nowych części oraz ich montażu. 

Regeneracja ma również ważny czynnik ekonomiczny. Odnowienie poszczególnych elementów lub po prostu całej maszyny najczęściej okazuje się tańsze niż zakup nowych części. 

Mimo tych wyraźnych korzyści, regeneracja bywa niezrozumiała – zdarza się, że mylona jest z naprawą, choć formalnie to dwa różne rozwiązania. 

Tymczasem, jeśli spojrzeć na ten proces od strony konkretnych definicji, regeneracja produktu to jego odbudowa z uwzględnieniem specyfikacji producenta oraz przy zastosowaniu różnych części: nowych, ponownie użytych oraz dotychczasowych. Regeneracja ma więc bardzo szeroki wydźwięk. Można uznać, że jest to kompleksowy proces, w którym zużyty lub po prostu niefunkcjonalny – np. ze względu na awarię – produkt lub jego część zostaje odnowiona do stanu pierwotnego. Ważną kwestią jest tu gwarancja – przywrócenie ma bowiem doprowadzić do sytuacji, w której maszyna uzyska oczekiwany poziom wydajności i jakości. 


Regeneracja a naprawa – różnice i podobieństwa

Jeśli spojrzeć więc na regenerację od strony tylko definicji, można uznać, że jest to wszystko, co składa się ostatecznie na przywrócenie części do poprzedniego stanu funkcjonalności. 

Można w takim razie zadać pytanie, czy naprawa nie jest dokładnie tym samym procesem, skoro podczas prac dochodzi do naprawienia – a więc i przywrócenia – pierwotnych właściwości. 

Wiele osób używa tych określeń zamiennie; należy jednak zwrócić na wyraźne różnice między nimi. 

Naprawa maszyny to przywrócenie jej do stanu używalności. Odbywa się to poprzez zastąpienie uszkodzonych elementów: w wyniku wymiany komponentów otrzymuje się urządzenie wyposażone w wymienione podzespołu. W porównaniu z tym procesem, regeneracja jest raczej formą odnowy – takich zmian, by gruntownie zmodernizować urządzenie i przywrócić je do lepszego, poprzedniego stanu. 


Żywotność części przy regeneracji a naprawie

Kluczową kwestią dla rozróżnienia znaczenia regeneracji a naprawy maszyn  jest żywotność części zastosowanych w urządzeniu. Kiedy nadchodzi koniec przydatności danego elementu do użycia, istnieją dwie opcje, co zrobić dalej – wyrzucić dany podzespół lub podjąć próbę przywrócenia jego sprawności. 

Naprawa oznaczać będzie najpierw odnalezienie źródła problemu, a następnie serwis prowadzący do likwidacji problemu. Regeneracja to z kolei cykl zróżnicowanych procesów, które również mają prowadzić do tego efektu, ale przy założeniu odnowienia posiadanych już elementów. 

W tym kontekście naprawa będzie rozwiązaniem droższym, ale zapewni dłuższe użytkowanie sprzętu. Regeneracja jest opcją bardziej ekonomiczną, ale trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że nowa część może posłużyć zdecydowanie dłużej. Oczywiście zależeć to będzie od jej jakości: bywa również tak, że regenerowany komponent od wiodącego producenta okaże się trwalszy po regeneracjach od nowych, ekonomicznych substytutów. 


Regeneracja czy naprawa – co wybrać?

Co i kiedy warto wybrać regenerację czy naprawę? Kiedy dany produkt ulega zużyciu – lub po prostu staje się niezdarny do działania – często wybiera się opcję jego zezłomowania oraz zakupu nowych elementów. Tymczasem dzięki właściwie dobranym częściom, wykorzystaniu narzędzi i koncepcji wynikającej z wiedzy technicznej, możliwe jest przywrócenie funkcjonalności maszyny. 

Regeneracja będzie więc procesem, w którym dochodzi do przywracania funkcjonalności starego, używanego lub zużytego produktu. Dzieje się tak poprzez zastosowanie naprawionych, ponownie użytych części lub zastosowanie nowych elementów. W rezultacie  można dokonać przywrócenia produktu do stanu zgodnego z normami fabrycznymi producenta.  Czytaj również – Czym smarować łoże tokarki?