Gratowanie

Usługi gratowania to obróbka powierzchniowa, która prowadzi do skutecznego oczyszczenia krawędzi danego przedmiotu – newralgicznej części dla osiągnięcia idealnej płaszczyzny pozbawionej ostrych pozostałości.

Gratowanie - kompleksowe usługi

Tzw. graty, pozostałości po obróbce skrawaniem wpływają na estetykę i funkcjonalność detalu. Gratowanie przemysłowe pozwala w pełni ograniczyć charakterystyczne błędy krawędziowe i oszlifować je tak, by w pełni usunąć zadziory oraz pozostałości obrabianego tworzywa. 

W efekcie skuteczne gratowanie odgrywa szczególną rolę w pracach ślusarskich. Prawidłowy proces usunięcia tzw. gratów przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo osoby używającej detali, ale również działanie i żywotność maszyn używających – np. w formie ciągu technologicznego – detali po obróbce.

Obróbka ścierna realizowana przez maszyny

Gratowanie – polegając na zdzieraniu zadziorów i szlifowaniu ostrych krawędzi po procesie frezowania – prowadzi ostatecznie do perfekcyjnego wypolerowania i wygładzenia krawędzi. 

Park maszynowy używany przez FAREM POLAND – m.in. wygładzarka odśrodkowa TE 18, myjka ultradźwiękowa U-32C czy suszarka odśrodkowa – pozwalają realizować usługi gratowania na wyjątkowo precyzyjnym poziomie

Gratowanie polegające na wygładzeniu i swoistym stępieniu ostrych krawędzi i likwidacji zadziorów pozwala w pełni dostosować narzędzie do innych operacji technicznych czy dostosowania kilku elementów do siebie. Dodatkowo, proces gratowania może zostać połączony z równoczesnym ścinaniem jej pod kątem lub wyoblaniem krawędzi. 

Np. podczas działania wygładzarki wypełnionej ścierniwem o dużej twardości dochodzi do kontrolowanego przez operatora ruchu podczas którego w komorze odbywa się obrobienie płaszczyzny, które dodatkowo może być wzbogacone efektem na mokro – przy użyciu płynu wspomagającego zapewniającego wypłukanie pozostałości szlifierskich.

Masz pytania dotyczące obróbki metali, terminów realizacji usług lub nietypowego zlecenia?

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy dla Ciebie!

Oddziały

Gratowanie precyzyjne na Śląsku

FAREM POLAND, zapewniając zróżnicowane roboty ślusarskie zapewnia pełne zestawienie usług precyzyjnych – w tym gratowanie. Maksymalna wielkość obrabianych wymiarów określana jest poprzez dodanie wszystkich krawędzi – sięgać może 130 mm. Daje to duże możliwości dostosowania gratowania do detali. Usługi FAREM dostępne są w całym regionie Śląska – skontaktuj się z działem obsługi klienta, by poznać szczegółową ofertę, terminy realizacji i możliwości współpracy.

Wykonujemy także usługi: frezowanie, obróbka cnc oraz wiele innych prac z zakresu obróbka metali!