Coraz więcej klientów, zachęconych niższymi cenami, decyduje się na kupno używanych maszyn CNC. Jednak w związku z zakupem eksploatowanego już wcześniej urządzenia rodzą się pewne obawy. Czy maszyna będzie działać wydajnie i efektywnie, czy nie będzie problemu z gwarancją, naprawą – i tym podobne. W tym artykule odpowiemy na pytania, czy używane maszyny CNC to dobry wybór oraz czym kierować się podczas kupna sprzętu. 

Zalety i wady używanych obrabiarek CNC.

Spora grupa przedsiębiorców decyduje się na zakup używanych maszyn CNC – przede wszystkim z powodu atrakcyjnych cen.  W zależności od stanu, w jakim jest dane urządzenie, kwoty te mogą być niższe o kilka, a nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z nowym, nie eksploatowanym wcześniej sprzętem zakupionym prosto od producenta.

Cena jest kusząca, to prawda – ale czy powinniśmy się kierować tylko chęcią zaoszczędzenia, nie zważając na jakość sprzętu? Oczywiście, że nie. Jeśli decydujemy się już na zakup używanej obrabiarki CNC, musimy bardzo dokładnie sprawdzić, czy nie ma żadnych usterek wewnętrznych. Lepiej to zrobić zawczasu, żeby uniknąć potem dodatkowych kosztów związanych z naprawą sprzętu (używany sprzęt często nie podlega gwarancji). A te mogą często przewyższyć koszt samej używanej maszyny.

Używane maszyny CNC

Kolejnym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając maszynę CNC używaną, jest rok jej wyprodukowania. Zastanawiasz się, dlaczego ten czynnik jest tak istotny? Otóż spora część używanych maszyn powstała 10 albo i nawet 20 lat temu. Od tego czasu technologia bardzo się zmieniła. Istnieje zatem ryzyko, że “wiekowa” maszyna będzie zdecydowanie mniej funkcjonalna, niż nowy sprzęt zakupiony prosto od producenta. Co więcej, należy mieć na uwadze to, czy aktualnie na rynku są dostępne części zamienne do maszyny. W przeciwnym wypadku, jeśli będziemy planowali nieco bardziej obszerny remont sprzętu, możemy spotkać się z brakiem dostępnych części.

Czy warto postawić na nową maszynę CNC?

Zakup nowej maszyny CNC wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. Ogromnym plusem jest jednak gwarancja producenta. Dzięki niej mamy pewność, że w przypadku usterki bądź większej awarii możemy liczyć na darmową albo przynajmniej tanią naprawę. Na początku musimy ponieść znacznie większy wydatek, niż w przypadku używanej maszyny CNC. Możemy być jednak bardziej pewni tego, że urządzenie to będzie sprawnie działało przez długie lata. 

Pamiętajmy również o tym, by kupować sprzęt tylko ze sprawdzonych i zweryfikowanych źródeł. Jak to sprawdzić? Każda maszyna CNC powinna posiadać oznaczenie CE (Conformité Européenne), które przyznaje się sprzętowi spełniającemu wymagania nałożone przez Unię Europejską. Umieszczenie takiego oznaczenia bez zgody UE jest nielegalne i należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie organy o popełnieniu wykroczenia. Jeśli zatem widzimy na sprzęcie certyfikat CE, możemy mieć pewność, że maszyna CNC przeszła analizę bezpieczeństwa i jest zdatna do eksploatacji.

Obrabiarki CNC – używane czy nowe? Poważny dylemat

Ogromnym plusem używanych obrabiarek CNC jest bez wątpienia ich niska cena. Za wyborem nowej maszyny przemawiają gwarancja producenta, nowocześniejsze rozwiązania technologiczne i dostępność części zamiennych na rynku. Istnieje również możliwość skorzystania z usług zewnętrznej firmy oferującej usługi obróbki metali. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą spełniającą oczekiwania zarówno dużych klientów przemysłowych, jak i mniejszych firm. Jedną z usług oferowanych przez Farem Poland jest obróbka CNC.