Frezy do metalu to element, bez którego trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek prace obróbkowe. Kształtowanie powierzchni odbywa się dziś w oparciu o kilka technik, które sprowadzają się do działania narzędzi wieloostrzowych. Różne rodzaje frezów do metalu sprawiają, że specyfikę pracy można dostosować do każdego typu zadania.

Frezy to podstawowe z narzędzi do skrawania. Choć powszechnie kojarzone są głównie z obróbką metali płaskich, mogą być używane również w przypadku bardziej zaawansowanych konstrukcji i kształtów. Rodzaje frezów można w ten sposób podzielić według takich kryteriów jak materiał wykonania frezu, wytrzymałość elementu czy ukształtowanie ostrza. Kluczowym podziałem jest jednak inny – rozróżnienie frezów do metalu w oparciu o ich cechy charakterystyczne oraz możliwość zastosowania.

Frezy do metalu a rodzaje: jak wybrać właściwy typ?

frezy do metalu

Podział można oprzeć przede wszystkim na rodzaje frezów do metalu pod kątem materiału ich wytworzenia. To pięć podstawowych typów, których specyfika przekłada się na zróżnicowane możliwości wykorzystania. 

Podział frezów do metalu wg konstrukcji

Nieco inaczej wygląda klasyfikacja frezów do metali, jeśli wyjściowym kryterium podziału będzie nie materiał wykonania, ale ogólna konstrukcja i budowa elementów. 

Najszerszą grupą w tym kontekście będą palcowe frezy do metalu – rozbudowana grupa zawierająca m.in. frezy:

Wszystkie one mogą różnić się ilością rowów, szerokością wyżłobień czy długością, kątem oraz innymi parametrami pomiarowymi. Niezależnie od tego, jakie są typy frezów do metali, wszystkie modele palcowe charakteryzują się dokładnością podczas obróbki oraz ponadprzeciętną wytrzymałością. 

Popularne są również trzpieniowe frezy do metali, których elementem wyróżniającym jest trzpień zapewniany w kilku wersjach wymiarowych oraz pod względem ukształtowania. W ten sposób frezy trzpieniowe to opcje:

W zależności od wytrzymałości obrabianego materiału wyrażonego w N/mm2 wyróżnia się jeszcze frezy trzpieniowe NR, WR, HR, NF. 

Inną grupę materiałów tworzą frezy stożkowe do metalu – budowa ich wykończenia pozwala m.in. na grawerowanie oraz wytwarzanie otworów wewnątrz płaszczyzny. W przypadku stopów oraz stali używa się frezów do metalu, które mają budowę tarczową. Sprzyja to wykonywaniu głębszych rowów przy zachowaniu wysokiej prędkości działania. Ostrza, jakie mają frezy tarczowe różnią się kształtem wykonania – przekłada się to na swobodne możliwości wykorzystania przez operatora. Innym rodzajem używanym w przypadku cięższych metali są również frezy walcowe wykorzystujące ostrza poboczne.