CNC to kombinacja liter, które diametralnie zmieniły świat usług obrabiania materiałów. Frezarki, elektrodrążarki, tokarki CNC – wszystko to sprawiło, że możliwe jest zachowanie idealnej powtarzalności produkcji, przyspieszenia pracy, a jednocześnie zachowania precyzji. Szczególnie istotne jest to w kontekście toczenia

co to jest tokarka cnc

Tokarka CNC to specjalistyczne urządzenia, które umożliwiają tego typu obróbkę metalu, drewna czy materiałów z tworzyw sztucznych. 

Co szczególnie istotne, tokarki CNC konsekwentnie są zmniejszane. Coraz rzadziej stanowią duży element wyposażenia warsztatu. Toczenie CNC oparte jest na działaniu kompaktowych konstrukcji, które z roku na rok stają się coraz bardziej innowacyjne i funkcjonalne. Na komfort ich użytkowania wpływają m.in.:

Nowoczesne tokarki CNC wykorzystują m.in. płaskie noże, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie przestrzeni przeznaczonej na strefę obróbkową. W efekcie tokarki CNC są obecnie podstawowym wyborem podczas pracy w zakresie obróbki skrawaniem. Umożliwiają szybko i bardzo precyzyjnie tworzyć metalowe – choć nie tylko – elementy charakteryzujące się dużym skomplikowaniem formatów. Dotyczy to zarówno kształtów jak i wymiarów. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę również na uniwersalność tokarek – producenci kierują się wyraźnie w stronę modułowości i wariantów pozwalających stopniowo poszerzać ich możliwości. 

Jak działa tokarka i do czego służy w jej kontekście CNC? Dzięki numetycznemu sterowaniu automat staje się maszynowym wykonawcą takich samych elementów – wykonywanych z nadzwyczajną precyzją i dokładnością sięgającą części składowych milimetra. W ten sposób tokarki CNC stają się podstawowym elementem wyposażenia hal produkcyjnych, w których materiały generowane są w sposób masowy i seryjny, a jednocześnie muszą utrzymać jednolity standard jakościowy. 

Czytaj także: Spawanie metodą MMA

Co to jest tokarka rewolwerowa

Szczególne zainteresowanie wywołują tokarki rewolwerowe, które wyposażane są w nietypową – nawiązującą właśnie do tego typu pistoletów – głowicę. Obróbka tokarska przy wykorzystaniu wariantu rewolwerowego umożliwia sprawne wykorzystywanie nawet kilkunastu narzędzi. Ważna jest rozpiętość możliwości.

Tokarka rewolwerowa zapewnia sprawne użycie zarówno wierteł jak i noży tnących czy elementów gwintujących. W efekcie operator ma szczególne możliwości szybkiej realizacji i dostosowania pracy tokarki do aktualnej potrzeby. Sprzyja temu działanie głowicy rewolwerowej. Podczas jej obrotów wprowadzane w cykl pracy jest kolejne narzędzie. Jeśli maszyna działa w oparciu o konkretny układ zadań – a więc wykończenia są ułożone według potrzeby działania – możliwe jest idealne zaprogramowanie obróbki według założeń.

W ten sposób uniknąć można czasochłonnego przezbrajania tokarki, co sprzyja np. pracy nad elementami o dużym stopniu skomplikowania. W sytuacji, gdy urządzenia rewolwerowe zapewniają szczególny poziom szybkości działania i wydajności, produkcja jest zdecydowanie bardziej zoptymalizowana. Niemniej istotna jest kwestia ludzka. Praca przy wykorzystaniu tokarki rewolwerowej wymaga jedynie wiedzy doświadczonego operatora na początku aktywności – podczas ustalania kolejnych partii aktywności. W kolejnym etapie wystarczy nadzór zdecydowanie mniej rutynowanego operatora oraz ogólna kontrola działania urządzenia.

Czytaj także: Rodzaje spawania a skuteczność

Zalety tokarek CNC

Kluczową kwestią wpływającą na ocenę tokarek CNC jest niezwykle szybka praca nad realizacją zamówień. Tempo działania idzie w parze z zachowaniem precyzji obróbki. Niezależnie od powierzchni, tokarki CNC – przy utrzymaniu pełnej powtarzalności założeń – umożliwiają sprawne przygotowanie wszystkich materiałów. Korzyści to m.in.:

Nowoczesne tokarki zapewniają też możliwość obrabiania materiału dwustronnie przy wykorzystaniu tzw. manipulatorów, które pozwalają automatycznie obrócić dany detal. 

Kluczową cechą jest jednak – bez wątpliwości – wykorzystanie technologii CNC. Sterowanie numeryczne pozwala na uzyskiwanie całych serii danych produktów czy detali. W sytuacji, gdy tokarki CNC umożliwiają toczenie powierzchni zewnętrznych, wewnętrznych oraz sferycznych, możliwości ich zastosowania stają się wręcz nieograniczone – dodatkowo poszerzane są przez kształtowanie zróżnicowanych gwintów. 

Warto zwrócić również uwagę na wydajność i wytrzymałość tokarek CNC. Nawet w kontekście pracy seryjnej i obróbki masowej utrzymują swoje właściwości. W efekcie nieprzypadkowo są pierwszym wyborem dla firm produkcyjnych czy przemysłowych, dla których kluczową kwestią jest utrzymanie jakości, powtarzalność działania oraz minimalizacja procedur.


Autor: Sławomir Hałat